"Náš záväzok voči šteniatkam nekončí ich odchodom do novej rodinky. Naším zámerom je poskytnúť vám roky lásky a priateľstva so zdravým, šťastným a krásnym šteniatkom plemena čivava dlhosrstá. Novým majiteľom šteniat poskytneme všetky potrebné rady, podporu a radi zostaneme v kontakte s našimi šteniatkami aj po tom, čo nás opustia do svojich nových domovov."
MÁME ŠTENIATKA na predaj
→ Teena (dlhosrstá fenka), Teodor (dlhosrstý psík) a The Bolt (krátkosrstý psík) môžu vycestovať do novej rodiny začiatkom Novembra 2024 - viac info
Kontakovať ma môžete na 0919 278 389 alebo emailom alzbeta.matulova@gmail.com.
Čivavy sú u nás vychovávané s láskou a presne takú rodinku pre našich drobcov hľadáme. Pri každom záujemcovi ma budú zaujímať nasledujúce informácie:
→ Predstavte mi prosím rodinu, s ktorou bude šteňa žiť. Nachádzajú sa v domácnosti iné zvieratká alebo malé deti?
→ Máte skúsenosti s chovom psíka?
→ Prečo plánujete kúpiť šteniatko čivavy? Je to vopred premyslená záležitosť a súhlasí s tým celá domácnosť?
→ Plánujete so šteniatkom aj výstavnú kariéru alebo hľadáte predovšetkým dobrého kamaráta?
→ Máte záujem o sučku alebo psíka
V roku 2025 máme na pláne 2 vrhy šteniatok po KHALEESI Ruslanna (Jar 2025) a PAULITTE Ruslanna (Jar 2025).
Sme pomerne malá chovateľská stanica a malé čivavky mávame zvyčajne 1 - 3 krát do roka. Preto je vhodné sa so mnou dopredu skontaktovať, aby som s vami rátala a informovala vás, keď sa šteniatka narodia.
Základné info a foto oboch slečien nájdete TU.
Otcov zatiaľ dôkladne zvažujeme. O všetkom vás budeme včas informovať.
Pokiaľ máte záujem o šteniatko čivavy dlhosrstej z nášho chovu, prosím kontaktujte ma emailom alebo telefonicky.
Dopredu upozorňujem, že na otázky typu "Dobrý deň, aká je cena za šteňa?" neodpovedám. Samozrejme rozumiem, že to môže byť pre vás smerodajná informácia, no najskôr by som rada vedela bližšie info o vás a domácnosti, kde bude šteniatko žiť.
Čivavy sú u nás vychovávané s láskou a presne takú rodinku pre našich drobcov hľadáme. Pri každom záujemcovi ma budú zaujímať nasledujúce informácie:
→ Predstavte mi prosím rodinu, s ktorou bude šteňa žiť. Nachádzajú sa v domácnosti iné zvieratká alebo malé deti?
→ Máte skúsenosti s chovom psíka?
→ Prečo plánujete kúpiť šteniatko čivavy? Je to vopred premyslená záležitosť a súhlasí s tým celá domácnosť?
→ Plánujete so šteniatkom aj výstavnú kariéru alebo hľadáte predovšetkým dobrého kamaráta?
→ Máte záujem o sučku alebo psíka
Prečítajte si viac info o šteniatkach, stačí kliknúť na otázky nižšie a odpoveď sa automaticky vyroluje.
Všetko sa to začína úvodnou emailovou alebo telefonickou komunikáciou, o ktorej sme hovorili vyššie. Podľa toho či šteniatka aktuálne máme alebo nemáme, môžu nastať dve situácie:
Je možné, že ste o nás počuli od niekoho kto malú Ruslannku už doma má, stretli sme sa na výstave alebo sa vám jednoducho páčia naše čivavy, komunikácia, prístup. Rozhodli ste sa, že práve od nás chcete svojho nového štvornohého člena, no aktuálne šteniatka nemáme. Napriek tomu ma neváhajte kontaktovať. Rada sa s vami zoznámim, porozprávame sa o plánovaných vrhoch a vašich očakávaniach. Vy budete mať dostatok času a informácií sa na nového člena domácnosti pripraviť a ja zas o kúsok jednoduchšie rozhodovanie v prípade vyššieho počtu záujemcov.
Rezervácie na ešte nenarodené šteniatka nepríjmam. Každopádne pokiaľ je váš záujem naozaj seriózny a nevadí vám počkať, určite sa vieme dohodnúť a budete medzi prvými koho o narodených šteniatkach informujem. Potrebujem však z vašej strany vidieť reálny záujem.
Ak máme voľné šteniatka, tak informáciu o tom nájdete na tejto stránke alebo priamo na facebook-u. Počas úvodnej emailovej komunikácie dostanete odo mňa foto všetkých šteniatok a pokiaľ sú už dostatočne veľké, tak aj stručnú charakteristiku povahy. Predpokladám, že už v tejto fáze si nájdete svojho favorita/ov. Následne sa dohodneme na nezáväznom stretnutí u nás doma vo Svederníku pri Žiline. Tu uvidíte všetky šteniatka naživo a zrazu sa stane favoritom každé, ktoré vám zrovna prebehne popred nos ❤ Samozrejme sa stretnete aj s maminou štaniatok a ostatnými štvornohými členmi našej domácnosti. Na konci nášho stretnutia by som už rada vedela, ktoré šteniatko ste si vybrali. Pokiaľ je váš záujem naozaj seriózny, je vhodné podpísať rezervačnú zálohu - záloha je poslaná na bankový účet alebo v hotovosti (podpíšeme Rezervačnú zmluvu). V tomto momente beriem šteniatko ako rezervované, túto informáciu uvediem aj na našej webovej stránke pri mene šteniatka a tým pádom máte istotu, že drobec je váš.
Aby šteniatka mohli mať papiere, každý chovateľ musí dodržiavať pravidlá, ktoré medzi iným zakazujú množenie, chov a podporovanie chovu psov bez PP. V ďalších riadkoch si pozrite, čo všetko musíme spĺňať, aby naše šteňatá mohli byť s rodokmeňom.
CHS Ruslanna je oficiálne registrovanou chovateľskou stanicou, vedená pod Medzinárodnou Kynologickou Organizáciou FCI a Slovenskou Kynologickou Jednotou SKJ. Všetky naše dospelé čivavy prešli bonitáciou, sú uchovnené a zdravé. Predtým než krytie vôbec prebehne, musíme žiadať o tzv. Pripúšťacie povolenie, v ktorom výber rodičov potvrdí poradca chovu pre plemeno čivava (spadá pod Klub chovateľov čiváv a papillonov v Poprade). Všetky šteniatka z našej CHS sú vo veku cca 7 týždňov čipované, kedy veterinár zároveň potvrdí Prihlášku na zápis šteniat (žiadosť o vystavenie preukazu pôvodu), ktorú následne posielame poradcovi chovu. Potom už len čakáme na zaslatie preukazu pôvodu z Únie kynologických klubov, čo môže trvať aj 1 - 2 mesiace.
Všetky tieto úkony sú povinnosťou každého chovateľa a umožňujú mu po narodení šteniat žiadať o preukaz pôvodu. My sme všetky tieto náležitosti splnili, a preto môžeme chovať šteniatka čivavy s PP.
V našom článku si prečítajte prečo vlastne kupovať psa s preukazom o pôvode, keď tí bez PP sú lacnejší → Prečo kúpiť čivavu s PP?
Prečítajte si viac info o šteniatkach, stačí kliknúť na otázky nižšie a odpoveď sa automaticky vyroluje.
Odber prebieha najskôr vo veku 11 - 12 týždňov, osobne vo Svederníku, v prostredí kde šteniatko vyrastalo. Vo výnimočných prípadoch sa vieme dohodnúť inak.
→ Medzinárodný pet pass: očkovací preukaz, ktorý vám navyše umožní so psíkom vycestovať do zahraničia.
→ Preukaz pôvodu: originál alebo fotokópiu originálu (podľa dohody) najneskôr do veku 6 mesiacov.
→ Štartovací balíček: granulky aspoň na týždeň, konzervu, pamlsky, deku a hračky, ktoré budú voňať po maminke a súrodencoch, takže prvých pár dní neprať
→ Chovateľský servis: chovu čiváv sa venujeme už vyše 10 rokov počas ktorých sme nazbierali množstvo skúseností, tak v prípade akýchkoľvek otázok sa pýtajte.
Prečítajte si viac info o šteniatkach, stačí kliknúť na otázky nižšie a odpoveď sa automaticky vyroluje.
→ Odčervovanie vo veku 2, 4, 6, 8, 10 a 12 týždňov, v období kojenia je aj matka šteniat odčervovaná v rovnakých intervaloch.
→ Tri krát základné očkovanie proti ochoreniam psinka, parvoviróza, infekčná hepatitída a leptospiróza.
→ Čipovanie vo veku cca 7 týždňov + vystavenie medzinárodného pet passu.
→ Odčervovanie vo veku 4, 5, 6 mesiacov a potom preventívne 1 - 2 krát za rok.
→ Očkovanie na besnotu zo zákona najneskôr vo veku 6 mesiacov (pokiaľ plánujete cestu do zahraničia, tak treba skôr). Následne každý rok preočkovanie besnoty a infekčných ochorení podľa inštrukcií veterinára. POZOR: Väčšina veterinárov bude chcieť pichnúť kompletnú vakcínu besnota + infekčné ochorenia (psinka, parvoviróza, infekčná hepatitída). Čivava je malý psík, a preto prosím požiadajte vášho veterinára nech besnotu očkuje zvlášť a infekčné ochorenia zvlášť.
→ Zmena mena v Pet passe na meno nového majiteľa.
Prečítajte si viac info o šteniatkach, stačí kliknúť na otázky nižšie a odpoveď sa automaticky vyroluje.
Tu máte možnosť voľby medzi granulkami alebo BARF-om. Šteniatka sú u nás primárne kŕmené granulkami N&D Puppy Mini (sme si vedomí toho, že nie každý nový majiteľ bude mať čas a chuť baviť sa so surovým mäsom). No často si ďobnú od našich dospelákov, ktorí sú už niekoľko rokov kŕmení surovou stravou - mix rôznych druhov mäsa, kostí a zeleniny. Ide síce o časovo náročnejší spôsob kŕmenia ale strava je pestrá, prirodzená, viete čo dávate do misky a navyše namixujete to čo vášmu psíkovi najlepšie vyhovuje.
Pelech, miska na vodu, miska na jedlo, vodítko, obojok, hračky, kefa na časanie srsti, inkontinenčné podložky na cikanie, prepravka. Toto je predpokladám samozrejmosť pre každého budúceho majiteľa šteniatka.
Veľmi odporúčam si na prvé mesiace zaobstarať ohrádku, v ktorej by bolo šteniatko počas doby kým vy budete v robote. V nej by mala byť miska s vodou, potrava, peliešok, hračky a podložka na cikanie. V prvom rade je to bezpečnejšie pre vášho drobca a zároveň vy máte istotu, že nič zlé nevyvedie. Navyše sú šteniatka u nás na takýto vlastný priestor zvyknuté, vnímajú to ako svoje útočisko, kde má kľud a bezpečie.
No pozor, nikdy šteniatko do ohrádky nezatvárať za trest alebo preto, že sa vám jednoducho nechce nového člena vychovávať!!!
Na trhu sa nachádza množstvo prípravkov. Niektoré podporujú kvalitu srsti, iné zas trávenie, celkovú vitalitu, čistotu očí a uší, zvládanie stresu atď. Tu vám spomeniem len to najzákladnejšie čo šteniatko bude potrebovať:
→ 4-mesačné šteniatko je stále vo vývoji, rastie a navyše prichádza obdobie prezubovania, toto všetko si vyžaduje pomerne veľkú spotrebu vápnika. Preto odporúčam pravidelne podávať doplnky s obsahom vápnika a kĺbovú výživu, osobne mám dobré skúsenosti s Biocal PLUS od Canvit a Aptus Apto-flex.
→ Ďalej odporúčam mať vždy doma Probican - probiotická pasta, ktorá je mojou prvou voľbou pri problémoch s trávením, hnačke, nechutenstve atď.
→ V neposlednom rade netreba zabúdať na pravidelné odčervovanie či už formou pasty, tabletky alebo pipety.