Myslím si, že takmer každý kto rozmýšľa rozšíriť svoju rodinu o štvornohého kamaráta si položil otázku prečo vlastne kupovať psa s preukazom o pôvode, keď tí bez PP sú lacnejší?  A prečo vôbec štaniatko s preukazom pôvodu je drahšie? Veď nepotrebujem chodiť na výstavy, hľadám dobrého psieho kamaráta, ktorý ma bude každé popoludnie verne čakať doma.

Milý priatelia pokiaľ chcete čivavku, ktorá bude naozaj čivava (nie jazvečík alebo yorkshire), s priateľskou povahou a pevným zdravým, tak tento je doklad je pre Vás viac ako len „vstupenka“ do výstavných kruhov...

 

Čo to vlastne je preukaz o pôvode?

Preukaz o pôvode = PP je niečo ako ľudský „rodný list“. Doklad, ktorý získate pri kúpe psíka z medzinárodne uznanej chovateľskej stanice, v ktorom sú uvedené základné údaje o psovi, výpis predkov a výsledky výstav a skúšok. Tento doklad umožní majiteľovi navštevovať výstavy ale nezaručuje, že psík bude uchovnený a výstavne úspešný.

 

Na čo mi je PP, keď neplánujem výstavy?

PP vás nezaväzuje k chodeniu na výstavy. Je to doklad, ktorý môžete odložiť a nikdy viac nevytiahnuť. Tento preukaz Vám totiž zaručí viac ako len „vstupenku“ do výstavných kruhov. Zo všetkého najdôležitejšie je, že čistokrvný pes je predvídateľný a skutočne si kupujete jedinca daného plemena – dokážete odhadnúť jeho veľkosť v dospelosti a tiež povahu. Do chovu sa nedostanú jedinci so závažnými dedičnými chorobami a tým pádom sa eliminujú tieto ochorenia pri ďalších generáciách. Seriózni chovatelia vám ku kúpe navyše pridajú nezaplatiteľné rady a trvalý kontakt.

Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok, a klub to prešetrí a vyvodí dôsledky. 

pedigree1ruslanna avalanche pedigree2 zmensena

 

Čo znamená „Čistokrvný pes bez PP“?

Jedinec bez preukazu o pôvode nemôže byť nazývaný ako čistokrvný, pretože sa nedá dokázať jeho pôvod. Toto pomenovanie sa medzi predávajúcimi osvojilo len z toho dôvodu, že pes označený ako  „čistokrvný bez PP“ sa predáva lepšie ako  ten, ktorý je „kríženec“.

      A čo ak viem, že rodičia šteniatka sú skutočne s preukazom pôvodu?

               1. V najlepšom prípade majiteľ sučky s PP z nejakých príčin neuchovní sučku  z časových, finančných alebo iných dôvodov. Ale je naozaj pravda, že sa mu ju nechcelo uchovniť? Alebo má psík vadu, kvôli ktorej nemôže byť uchovnený?

               2. Šteniatko je po rodičoch s PP, ale z rôznych dôvodov tento doklad nemá. Je to podozrivé.  V dnešnej dobe každé šteňa z chovateľskej stanice a z uznaného spojenia získa po vyžiadaní preukaz o pôvode (bez ohľadu na to koľko šteniat sa vo vrhu narodilo).  A ak má chovateľ registrovanú chovateľskú stanicu koná v rozpore s pravidlami FCI a v tomto prípade môže byť odobraná licencia.

              3. Sučka s PP môže mať z chovu vylučujúcu vadu a z tohto dôvodu nebola uchovnená, no majiteľ ju napriek tomu dá nakryť. Šteniatka z takéhoto krytia už preukaz o pôvode dostať nemôžu a je tu predpoklad, že nebudú zodpovedať štandardu, prípadne môžu mať dedičný zdravotný problém, ktorý sa v chove s PP sleduje.

              4. Spomeňme ešte "tiežchovateľov" alebo „množiteľov“, ktorí chovajú psov len kvôli zisku. Tí ich často držia vo veľmi zlých podmienkach. Keď kupujete šteňa, trvajte na tom, že chcete vidieť matku a miesto, kde sú psy držané. Ak vám chovateľ len prinesie ukázať šteňa, je to podozrivé. Tiež trvajte na tom, aby vám chovateľ dal kúpnu zmluvu!!! 

 

„Množiteľ“ alebo „tiežchovateľ“ – človek produkujúci šteňatá bez PP

Týchto producentov nikto nekontroluje. Ak sa rodia šteňatá choré, vadné, s dedičnými vadami, dokonca veľmi ťažkými - nikto im v tom nedokáže zabrániť, a ak si takého psíka kúpite, nemáte možnosť sa nikde sťažovať, peniaze vám nevráti nikto. Šteňatá z takýchto chovov odchádzajú príliš mladé, často krát nemajú kompletnú vakcináciu (aj keď dotyčný tvrdí, že majú. 5 týždňové šteňa ešte nemôže byť kompletne zaočkované, nakoľko preočkovanie sa vykonáva až v 8. a 12. týždni veku, čím získava solídnu imunitu). Rodičia sú pochybní, vek šteniatka diskutabilný.

Dospelé psy sú chované v neľudských podmienkach, uzavreté v králičích klietkach, kde prežívajú celý život, nepoznajú ľudský dotyk, zelenú trávu, vychádzky... Množitelia ich z klietky vyberajú len za účelom reprodukcie, dopujú ich hormónmi aby sa sučky častejšie hárali a tým pádom častejšie rodili. A teraz úprimne. Ak prídete do takéhoto prostredia, tak rozum Vám hovorí „nekúp a nepodpor takéto správanie“ ale čo na to vaše srdce? Dokážete tam nechať takéto šteniatko?

mnozitel

 

Prečo je pes s PP drahší? 
Psy s PP sú drahšie, nakoľko procedúry s uchovnením psa/sučky, krytie, registrácia chovateľskej stanice, vystavenie preukazu o pôvode atď. predstavuje pre chovateľa určité náklady. Zároveň si psíka kupujete s tzv. ochrannou známkou, ktorá vám predurčuje už spomínaný exteriér a povahu. Exteriérové a povahové vady sa ani tu nedajú úplne vylúčiť, sú však ojedinelé. Ak náhodou natrafíte na chovateľa neseriózneho, je možné sa naňho v chovateľskom klube sťažovať, u psa bez PP túto možnosť nemáte

Ja ale na drahšieho psa nemám...
V tom prípade prosím pouvažujte, či vôbec máte financie na psíka. Starostlivosť o neho totiž nekončí jeho kúpou, ale naopak, práve začína. Každé šteniatko alebo časom dospelý pes potrebuje kvalitné krmivo, základnú výbavu, prepravku a v neposlednom rade pravidelnú veterinárnu starostlivosť (v prípade aj toho najzdravšieho psíka je nutné pravidelné očkovanie a odčervovanie) a množstvo iných vecí.

Týmto Vás nechcem odradiť od kúpy šteniatka ale každý z nás si musí byť vedomý nákladov a nášho záväzku voči zvieraťu.

Nezáleží Vám na PP, ani či Váš pes bude zodpovedať nejakému štandardu? Zoberte si psa z útulku!
Ak ste sa v predchádzajúcich riadkoch nenašli a skutočne vám nezáleží na spomínaných výhodách, ktoré vám poskytuje PP, alebo kynologické zväzy, máme pre vás typ na psíka. Poskytnite domov psíkovi z útulku - tie sú plné opustených psíkov čakajúcich na nového majiteľa. Môžete si vybrať šteniatko, alebo aj dospelého psa. Určite v tom množstve psíkov nájdete toho svojho s veľkým srdcom. Svoj život naplníte a “jeho” život zachránite. Psy z útulku bývajú veľmi milé a vďačné za to, že sa ich niekto ujal a má ich rád...
utulokpp

Copyright © 2015 Chovateľská stanica čivav - RUSLANNA. All Rights Reserved.