Prečo kúpiť psíka s PP, keď hľadám predovšetkým dobrého kamaráta?

Myslím si, že takmer každý kto rozmýšľa rozšíriť svoju rodinu o štvornohého kamaráta si položil otázku prečo vlastne kupovať psa s preukazom o pôvode, keď tí bez PP sú lacnejší?

 

Čo to vlastne je preukaz o pôvode?

Preukaz o pôvode = PP je niečo ako ľudský „rodný list“. Doklad, ktorý získate pri kúpe psíka z medzinárodne uznanej chovateľskej stanice, v ktorom sú uvedené základné údaje o psovi, výpis predkov a výsledky výstav a skúšok. Tento doklad umožní majiteľovi navštevovať výstavy ale nezaručuje, že psík bude uchovnený a výstavne úspešný.

 

Na čo mi je PP, keď neplánujem výstavy?

PP vás nezaväzuje k chodeniu na výstavy. Je to doklad, ktorý môžete odložiť a nikdy viac nevytiahnuť. Tento preukaz Vám totiž zaručí viac ako len „vstupenku“ do výstavných kruhov. Zo všetkého najdôležitejšie je, že čistokrvný pes je predvídateľný a skutočne si kupujete jedinca daného plemena – dokážete odhadnúť jeho veľkosť v dospelosti a tiež povahu. Do chovu sa nedostanú jedinci so závažnými dedičnými chorobami a tým pádom sa eliminujú tieto ochorenia pri ďalších generáciách. Seriózni chovatelia vám ku kúpe navyše pridajú nezaplatiteľné rady a trvalý kontakt.

Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok, a klub to prešetrí a vyvodí dôsledky. 

pedigree1ruslanna avalanche pedigree2 zmensena

 

Čo znamená „Čistokrvný pes bez PP“?

Jedinec bez preukazu o pôvode nemôže byť nazývaný ako čistokrvný, pretože sa nedá dokázať jeho pôvod. Toto pomenovanie sa medzi predávajúcimi osvojilo len z toho dôvodu, že pes označený ako  „čistokrvný bez PP“ sa predáva lepšie ako  ten, ktorý je „kríženec“.

      A čo ak viem, že rodičia šteniatka sú skutočne s preukazom pôvodu?

               1. V najlepšom prípade majiteľ sučky s PP z nejakých príčin neuchovní sučku  z časových, finančných alebo iných dôvodov. Ale je naozaj pravda, že sa mu ju nechcelo uchovniť? Alebo má psík vadu, kvôli ktorej nemôže byť uchovnený?

               2. Šteniatko je po rodičoch s PP, ale z rôznych dôvodov tento doklad nemá. Je to podozrivé.  V dnešnej dobe každé šteňa z chovateľskej stanice a z uznaného spojenia získa po vyžiadaní preukaz o pôvode (bez ohľadu na to koľko šteniat sa vo vrhu narodilo).  A ak má chovateľ registrovanú chovateľskú stanicu koná v rozpore s pravidlami FCI a v tomto prípade môže byť odobraná licencia.

              3. Sučka s PP môže mať z chovu vylučujúcu vadu a z tohto dôvodu nebola uchovnená, no majiteľ ju napriek tomu dá nakryť. Šteniatka z takéhoto krytia už preukaz o pôvode dostať nemôžu a je tu predpoklad, že nebudú zodpovedať štandardu, prípadne môžu mať dedičný zdravotný problém, ktorý sa v chove s PP sleduje.

              4. Spomeňme ešte "tiežchovateľov" alebo „množiteľov“, ktorí chovajú psov len kvôli zisku. Tí ich často držia vo veľmi zlých podmienkach. Keď kupujete šteňa, trvajte na tom, že chcete vidieť matku a miesto, kde sú psy držané. Ak vám chovateľ len prinesie ukázať šteňa, je to podozrivé. Tiež trvajte na tom, aby vám chovateľ dal kúpnu zmluvu!!! 

 

„Množiteľ“ alebo „tiežchovateľ“ – človek produkujúci šteňatá bez PP

Týchto producentov nikto nekontroluje. Ak sa rodia šteňatá choré, vadné, s dedičnými vadami, dokonca veľmi ťažkými - nikto im v tom nedokáže zabrániť, a ak si takého psíka kúpite, nemáte možnosť sa nikde sťažovať, peniaze vám nevráti nikto. Šteňatá z takýchto chovov odchádzajú príliš mladé, často krát nemajú kompletnú vakcináciu (aj keď dotyčný tvrdí, že majú. 5 týždňové šteňa ešte nemôže byť kompletne zaočkované, nakoľko preočkovanie sa vykonáva až v 8. a 12. týždni veku, čím získava solídnu imunitu). Rodičia sú pochybní, vek šteniatka diskutabilný.

Dospelé psy sú chované v neľudských podmienkach, uzavreté v králičích klietkach, kde prežívajú celý život, nepoznajú ľudský dotyk, zelenú trávu, vychádzky... Množitelia ich z klietky vyberajú len za účelom reprodukcie, dopujú ich hormónmi aby sa sučky častejšie hárali a tým pádom častejšie rodili. A teraz úprimne. Ak prídete do takéhoto prostredia, tak rozum Vám hovorí „nekúp a nepodpor takéto správanie“ ale čo na to vaše srdce? Dokážete tam nechať takéto šteniatko?

mnozitel

 

Prečo je pes s PP drahší? 
Psy s PP sú drahšie, nakoľko procedúry s uchovnením psa/sučky, krytie, registrácia chovateľskej stanice, vystavenie preukazu o pôvode atď. predstavuje pre chovateľa určité náklady. Zároveň si psíka kupujete s tzv. ochrannou známkou, ktorá vám predurčuje už spomínaný exteriér a povahu. Exteriérové a povahové vady sa ani tu nedajú úplne vylúčiť, sú však ojedinelé. Ak náhodou natrafíte na chovateľa neseriózneho, je možné sa naňho v chovateľskom klube sťažovať, u psa bez PP túto možnosť nemáte

 

Ja ale na drahšieho psa nemám...
V tom prípade prosím pouvažujte, či vôbec máte financie na psíka. Starostlivosť o neho totiž nekončí jeho kúpou, ale naopak, práve začína. Každé šteniatko alebo časom dospelý pes potrebuje kvalitné krmivo, základnú výbavu, prepravku a v neposlednom rade pravidelnú veterinárnu starostlivosť (v prípade aj toho najzdravšieho psíka je nutné pravidelné očkovanie a odčervovanie) a množstvo iných vecí.

Týmto Vás nechcem odradiť od kúpy šteniatka ale každý z nás si musí byť vedomý nákladov a nášho záväzku voči zvieraťu.

 

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, či váš pes bude zodpovedať nejakému štandardu? Zoberte si psa z útulku!
Ak ste sa v predchádzajúcich riadkoch nenašli a skutočne vám nezáleží na spomínaných výhodách, ktoré vám poskytuje PP, alebo kynologické zväzy, máme pre vás typ na psíka. Poskytnite domov psíkovi z útulku - tie sú plné opustených psíkov čakajúcich na nového majiteľa. Môžete si vybrať šteniatko, alebo aj dospelého psa. Určite v tom množstve psíkov nájdete toho svojho s veľkým srdcom. Svoj život naplníte a “jeho” život zachránite. Psy z útulku bývajú veľmi milé a vďačné za to, že sa ich niekto ujal a má ich rád...
utulokpp

Copyright © 2015 Chovateľská stanica čivav - RUSLANNA. All Rights Reserved.